Hakkımızda

FaRkLaR Kılavuzu

Söz(cük)leri/ni ve tutumu/nu değiştir... Dünya/n değişsin!

FaRkLaR Sözlük'ün amacı/hedefi nedir?
FaRkLaR Sözlük, sözcükler(d)e / kavramlar(d)a / dil(d)e
ilgimizin daha da artması ve sözlük/ahit kullanımını artırmayı amaçlamaktadır.
Sözlük ve Dil Araştırmaları Merkezi'mizin çalışmaları sürecinde oluşan bir hedef olarak, "Sözlü kültürün, yazılı kültüre geçtiği eşik" olmayı da hedefliyoruz.
En çok neleri karıştırıyoruz?
Yaşamımızda pek dikkat edilmeyen, çok fazla karıştırılan fakat hiçbir zaman ve koşulda karıştırılmaması gereken bazı noktalar vardır. Sayfada, sol taraftaki başlıkların altında, "En Çok" kutucuğunu tıklayarak bunları görebilirsiniz.
Neden sözcükleri/kavramları ikili olarak sunuyorsunuz?
Günlük yaşamda ve zihnimizde, kavramları, bağlamı içinde düşünüp kullanırız.
Dolayısıyla, alışılagelmiş sözlük kullanımındaki gibi sözcükleri ayrı ayrı harflerde aramak yerine ikili/çoklu ilişkilerinde sunmamız, öğrenmenin hızını, kolaylığını ve akılda kalıcılığını sağlamaktadır.
Kavramlar arasındaki "ile/ve/değil/yerine" bağlaçlarını nasıl okumalıyız?
Sözcüklerin üzerine farenizi/ok imlecinizi getirerek, üzerinde açılan kutuda göreceğiniz gibi, kavramların arasındaki ilişkileri nasıl okuyabileceğiniz sunulmaktadır.
FaRkLaR Sözlük'ü kimler hazırlıyor?
Sözlük ve Dil Araştırmaları Merkezi'mizin kurucusu ile birlikte çok sayıda düşünürün değerli katkı ve destekleri ile sürdürülmektedir. Siz değerli okuyucu ve düşünürlerin de bu bilgi mirasının bir parçası olarak katkılarını görmekten mutluluk duyarız.
FaRkLaR Sözlük'ün hazırlanması kaç yıldır sürüyor?

1996 yılından beri yoğun bir çalışma içinde sürdürülmektedir. Günlük yaşamımızda, en çok karıştırılan 6 durumla başlayan ve yıllar içinde eklemeler yapılarak, şu ana kadar, 150 bölümde/sözlükte, 120.000'in üzerinde karşılaştırma dizinlenmiştir. Bu sayı ve derinliğin artması için sizin de değerli katkılarınızı görmekten mutluluk duyacağız.